Nje Baba Teper

0 Nje Baba Teper

Komedia “Nje Baba Teper” me skenar dhe regji te Arian Culiqit eshte prodhuar nga Radio Televizioni Shqiptar.

Aktoret kryesore: Sejfulla Myftari, Sokol Angjeli, Rita Lati, Arben Dervishi, Eli Veizi, Behar Mera, Mimoza Krasniqi, Vasil Vaso, Rexhep Ustai.

 

 

Malet Me Blerim Mbuluar

0 Malet Me Blerim Mbuluar

 

Filmi Shqiptar “Malet Me Blerim Mbuluar” eshte prodhuar ne vitin 1971 nga kinostudio Shqiperia e Re. Aktoret kryesore : Timo Flloko, Viktor Zhusti, Yllka Mujo, Kadri Roshi, Vangjush Furxhi. Regjia dhe skenari Dhimiter Anagnosti. Muzika Limoz Disdari.

Ne vitin 1943 Kabo Jaho dhe Peliceli do te cojne drejt spitalit Lilo Laben. Jaho gjate rruges do te tregoje kujdes te vecante per Lilon. Pasi e cojne ne spital partizanet do te largohen per tu rikthyer pranveren tjeter per ta marre perseri vajzen, por do ta gjejne ate me kembe te prere.

Dy Here Mat

0 Dy Here Mat

 

Dy Here Mat eshte film komedi i drejtuar nga Bujar Kapexhiu, i cili gjithashtu aktron ne kete film. Filmi eshte prodhuar nga kinostudio SHqiperia e Re.
Aktoret kryesore: Bujar Kapexhiu,Aleko Prodani,Manjola Begolli,Agim Bajko,Pavlina Mani,Zyliha Miloti,Ilir Bezhani,Fatmir Xhelili etj
Ilo Picni eshte nja shahist i njohur gjithashtu specialist i peshkut dhe midhjeve. Ai do te shkoje ne nje qytet bregdetar ku do te marr pjese ne nje simulante shaku edhe pse eshte shume me i interesuar te vizitoje qytetitn qe te zbuloje te dhena per kultivimin e midhjeve. Ne simulantet e shahut ai do ja dale me se mire me shahistet vendas deri sa perballet me Rudinen e vogel e cila fiton lojen duke e zene shah mat.

Dashuri Me Krisma

0 Dashuri Me Krisma

 

Dashuri me Krisma eshte komedi shqiptare e pas viteve ’90.┬áRegjia dhe skenari Arian Culiqi,

Aktoret kryesore: Sejfulla Myftari, Hajrie Rondo, Aleko Prodani, Aishe Stari, DIana Proko, Arben Dervishi, Muharrem Hoxha, Edmond Halili,Xhevahir Zeneli, Mehdi Malkaj,Besnik Cinari, Rita Lati,etj

Ne qender te komedise jane vitet ’97. Si e perjetonin familjet shqiptare kaosin ne te cilen ndodhej Shqiperia, patjeter me nje kendveshtrim komik.

Flutura Ne Kabinen Time

0 Flutura Ne Kabinen Time

 

Filmi “Flutura Ne Kabinen Time”, me regji te Vladimir Priftit, skenar te Teodor Lacos dhe Vladimir Priftit, me muzike te Hajg Zaharjan eshte prodhuar nga kinostudio Shqiperia e Re

Tom Melgushi gjen qetesine e munguar tek pija. Sapo njihet me Fluturen,mesuesen e fshati ai do te filloje te shpresoje ne nje lidhje te qendrueshme. Nje dite padashur do ta trembe Fluturen , e cila do te bjere nga kamioni. Pas aksidentit ai do te behet objekt kritikash.

Personazhe kryesore: Ndricim Xhepa, Luiza Xhuvani, Reshat Arbana etj.

Edhe Ashtu Edhe Keshtu

0 Edhe Ashtu Edhe Keshtu

 

Komedia “Edhe ashtu edhe keshtu“, me regji dhe skenar te Bujar Kapexhiut, me muzike te Ardit Gjebreas eshte prodhuar ne vitin 1989 nga kinostudio Shqiperia e Re.

Ne qender te komediese eshte Apostol Sako, i cili mban leksione dhe shkruan artikuj per dashurine e lire qe duhet te kene te rinjte. Por gjerat ndryshojne shume kur behet fjale per familjen e tij. Vajza e tij Alma, studente e inxhinjerise do te dashurohet me nje kengetar, nderkohe qe i ati do ta martoje me nje diplomat. Komflikti zgjidhet duke shkaktuar shume situata komike gjate gjithe filmit.

Aktoret kryesore: Mirush Kabashi,Sesilia Plasari,Frederik Ndoci, Agim Bajko , Robert Ndrenika, Met Bega,etj.

Fillimi i Veshtire

0 Fillimi i Veshtire

 
Filmi “Fillimi i veshtire” eshte prodhuar ne vitin 1986 nga kinostudio Shqiperia e Re. Filmi eshte me regji te Albert Xholi, me skenar te Shpresa Vretos dhe muzike te Aleksander Pecit.
Papritur ne jeten e Bledit, shfaqet kolegia e babait, Zana e cila mund te zere vendin e nenes se tij.Kjo gje e shqeteson se tepermi Bledin duke ndikuar edhe ne jeten emocionale te Agronit(babait) dhe Zanes.
Aktoret kryesore: Timo Flloko, Marta Burda, Shkelqim Basha, Marjeta Larja, Margarita Xhepa etj.

Cifti i Lumtur

0 Cifti i Lumtur

 
Komedia “Cifti i Lumtur”, me regji te Pirro Milkanit, Skenar te Kico Blushit dhe Pirro Milkanit dhe muzike te Agim Krajkes, eshte nje prodhim i Kinostudios Shqiperia e Re.
Komedia e prodhuar ne vitin 1975 flet per jeten e viteve ’70 ne veri te Shqiperise. Dy te rinj te besimeve te ndryshme dashurohen dhe vendosin te martohen. Sapo familjet marrin vesh lajmin, babai i djalit e ka te veshtire te pranoje nusen e fese tjeter dhe futet ne nje sere situatash komike.
Aktoret kryesore jane :Bep Shiroka, Vitore Nino, Niko Kanxheri,Marije Qyrsaqi ,Tinka Kurti,Nikolin Xhoja etj.

Per Pushime Ne Rome

0 Per Pushime Ne Rome

Per Pushime Ne Rome, komedi shqiptare me skenar te Koco Devoles, .

Ne rolet kryesore: Sejfulla Myftari, Koco Devole, Pranvera Veizi, Vangjel Toci, Rita Lati etj.

8 Persona Plus

0 8 Persona Plus

 

8 Persona Plus, komedi teatrale me regji te Andon Qesarit, skenografi te Agim Zajmit.
Ne rolet kryesore:Roland Trebicka, Luiza Xhuvani, Yllka Mujo, Vangjel Toce, Pavlina Mani, Luftar Pajo etj.